Nowa Synagoga z 1927 r. (ul. Partyzantów 7) – Jest jedyną zachowaną, wolno stojącą synagogą w mieście. W latach 1946-1951 pełniła rolę głównej synagogi Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Gdańsku. Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta w stylu modernistycznym.
Pomnik Jana Gutenberga – Znajduje się w gaju jego imienia w Parku Jaśkowej Doliny. Centralnym punktem Gaju Gutenberga była altana, wzniesiona w 1840 roku w lipcu – z okazji święta 400-lecia wynalezienia druku. W 1890 r. drewnianą altanę zastąpiono nową - z kutego żelaza i cynkowej blachy, w stylu wiktoriańskim. Stanęło w niej najpierw popiersie, a około 1895 roku ponad 2-metrowy posąg Gutenberga z brązu, ufundowany przez A.W. Kafemanna, znanego gdańskiego wydawcę i drukarza.
Ulica Wajdeloty – To ulica w Gdańsku w najstarszej części Dolnego Wrzeszcza z zachowaną obustronną zabudową z przełomu XIX i XX wieku. W ciągu ulicy znajdują się charakterystyczne secesyjne kamienice z wieżyczkami i wysuniętymi balkonami zdobionymi elementami metaloplastycznymi. Przy ulicy znajduje się również dworek (dwór Kuźniczki) z czasów przednapoleońskich, jeden z najstarszych budynków Wrzeszcza.
Dwór Kuźniczki – Powstał w latach 1761-1763. Pierwszym właścicielem majątku, na który poza dworem składał się Park Kuźniczki, był do 1802 roku gdański rajca Michael Gottfried Schmid. Na przestrzeni lat w budynku mieściły się m.in. zajazd i kuźnia żelaza, a dwór kilkukrotnie zmieniał właścicieli. W okresie międzywojennym dwór był ważnym miejscem występów teatralnych gdańskich Polaków.
Teatr Leśny – Leśny amfiteatr położony przy ulicy Jaśkowa Dolina, u podnóża Jaśkowej Góry. Scena została otwarta w 1911 roku w zacisznej dolinie Jaśkowego Lasu (wówczas Gaj Gutenberga). Sezon trwa od początku czerwca do końca sierpnia.